Německý výrobce aut Daimler AG a jeho dceřiná společnost Mercedes-Benz USA, LLC uzavřely dohodu o vyrovnání s americkým ministerstvem spravedlnosti (DoJ), Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) a jejím kalifornským útvarem The California Air Resources Board (CARB) v případu obvinění z instalace nelegálního softwaru do vozidel za účelem zkreslení údajů o jejich emisích.

Automobilka tak zaplatí vyrovnání ve výši 1,5 mld. dolarů, které se skládá z:

  • 945 mil. USD jako celková výše pokuty amerických úřadů
  • stažení vozů prodaných značkou Mercedes-Benz v USA v letech 2009–2016 a prava jejich emisních systémů
  • prodloužení záruky u opravených částí vozu
  • financování projektů v oblasti eliminace zón s přebytkem oxidů dusíku (NOx) vypouštěných vozidly
  • implementace nových auditních postupů navržených pro prevenci dalšího podvádění

Financování federálních projektů má Daimler stát zhruba 436 mil. dolarů, dalších 110 mil. poté bude použito na projekty podobného typu přímo v Kalifornii.

Dalších zhruba 700 mil. dolarů bude poté společnost stát vyrovnání s majiteli vozů samotnými, celkově tak náklady společnosti spojené s kauzou v USA mohou přesáhnout 2,2 mld. dolarů.

Daimler přitom už v říjnu loňského roku souhlasil také s pokutou německých úřadů, kterým automobilka zaplatila 870 mil. EUR a informovali jsme o ní zde. Společnost tehdy musela kvůli opravám svolat až 700 tisíc vozidel rozesetých po celém světě.

Vyrovnání se týká několika různých obvinění amerických úřadů a CARB z toho, že Daimler v letech 2009–2016 vyrobil, importoval a prodal více než 250.000 dieselových vozů (dodávky, minibusy) řady Spriner, které v sobě měly nainstalována zařízení napojená na komplexní řídící emisní software, který při testování splňoval požadavky zákona, v dalším provozu však povolené emisní limity přesahoval.

Emise oxidů dusíku hrají zásadní roli při produkci ozonu v nižších nadmořských výškách, který je škodlivý pro lidské zdraví, může poškozovat plíce a zhoršovat již existující obtíže s dýcháním typu astmat nebo bronchitidy.

“Přísná pokuta, oprava vozidel zdarma a kompenzace za způsobený dopad na životní prostředí – dnešní vyrovnání má být ukázkou naší odhodlanosti vymáhat zákony v oblasti životního prostředí a chránit Američany před znečištěním ovzduší,“ prohlásil na tiskové konferenci k vyrovnání zástupce ministra spravedlnosti USA Jeffrey Rosen.

Vyrovnání zahrnuje i požadavky na nové postupy ve fungování auomobilek, ať už jde o implementaci přenosného zařízení schopného měřit emise při testování v reálných podmínkách, implementaci robustního whistleblowerského programu, zajištění školení zaměstnanců nebo provádění interních auditů, které budou posuzovány externími odborníky na compliance.