Největší německý bankovní dům Deutsche Bank (DB) čelí dalšímu poškození své reputace ve světle další pokuty za svá selhání v oblasti compliance. Newyorský regulátor pro finanční služby (NYDFS) totiž včera oznámil dosažení dohody s bankou, na jejímž základě DB zaplatí pokutu ve výši 150 mil. dolarů.

Dle regulátora DB pro dnes již zesnulého a nechvalně proslulého Jeffreyho Epsteina provedla stovky podezřelých transakcí, a to i navzdory tomu, že Epsteina sama považovala za vysoce rizikového klienta. Tyto transakce zahrnovaly:

  • platby jedincům obviněným z konspirace s Epsteinem
  • platby spojené s mimosoudními vyrovnáními v objemu více než 7 mil. dolarů a platby právnickým firmám v objemu přes 6 mil. dolarů, které s nejvyšší pravděpodobností představují výdaje za právní služby Epsteina a jeho kompliců
  • platby ruským modelkám, platby za jejich školné, výdaje na hotely a ubytování a platby výraznému počtu žen s východoevropskými příjmeními
  • opakované podezřelé výběry hotovosti v objemu přes 800 tis. dolarů za 4 roky

„Navzdory otřesné kriminální historii pana Epsteina banka neomluvitelně nedokázala detekovat a předcházet podezřelým transakcím v objemu milionů dolarů,“ okomentovala rozhodnutí dozorkyně NYDFS Linda A. Lacewell.

Pokuta uložená ze strany NYDFS se rovněž týká také pochybení banky v jejích korespondenčních vztazích s bankami Danske Estonia a tanzanskou FBME Bank. Dle NYDFS DB nezajistila adekvátní monitoring aktivit těchto bank s ohledem na korespondenční bankovnictví a tzv. clearing. Danske Estonia se přitom potýká s obviněními z hlavní role při jedné z největších globálních kauz praní špinavých peněz (tzv. Russian Laundromat), zatímco tanzanská FBME byla sice ze strany DB hodnocena jako vysoce rizikový klient, německá banka však nereagovala na varovné signály ohledně vztahů s touto, dnes již neexistující, bankou.