Americké ministerstvo spravedlnosti (Department of Justice, zkráceně DoJ) ve středu publikovalo oznámení týkající se podání oficiální stížnosti (z angl. civil complaint), jejíž součástí je i žádost o zajištění a navrácení prostředků v objemu 300 mil. dolarů, které jsou dle úřadu součástí mezinárodní kauzy investičního fondu 1MDB (1Malaysia Development Berhad).

Aktuální stížnost se týká prostředků v objemu 4 mil. dolarů využitých ke koupi 4 filmových plakátů, které nakoupil malajsijský filmový producent Riza Aziz. Ten byl v červenci 2019 zatčen na základě vyšetřování malajsijského prostikorupčního úřadu MACC (Malaysian Anti-Corruption Commission), v květnu letošního roku byla však obvinění proti němu stažena výměnou za jeho asistenci při vyšetřování.

Transakce s plakáty je totiž dle DoJ přímo trasovatelná k prostředkům vyvedeným z 1MDB, jejichž součástí je i vázaný (escrow) účet ve Velké Británii, na kterém je uloženo předmětných 300 mil. dolarů. Tento účet je dále navázán také na společnosti Petroleos de Venezuela S.A. (PDVSA) a PetroSaudi Oil Services (PetroSaudi), které jsou rovněž známými účastníky kauzy ve spojení s použitím dvou vrtných lodí, které PetroSaudi získala za pomoci prostředků vyvedených z 1MDB.

Dle amerického ministerstva spravedlnosti mohly být z fondu vyvedeny a vyprány4,5 miliardy dolarů. Této rozsáhlé konspirace se účastnili představitelé fondu, jejich příbuzní a další osoby, kteří s pomocí zfalšovaných dokumentů prostředky vyprali skrze komplexní síť skořápkových společností a vysokého počtu transakcí na účtech v USA i dalších zemích světa. V kauze byl nejvyšším malajsijským soudem mj. uznán vinným bývalý premiér Malajsie Najib Razak, o jehož odsouzení jsme psali zde.

Společně s dalšími oficiálními stížnostmi z července 2016 tak USA usiluje o zajištění více než 2,1 mld. dolarů, které pocházejí z prostředků ukradených z 1MDB. Do současnosti americká vláda tak zpět získala nebo pomohla malajsijské vládě zpět získat téměř 1,1 mld. dolarů. Co do objemu dohledaných prostředků tak jde o největší akci svého druhu v dějinách úřadu.