Rada pro hospodářské a finanční věci EU (ECOFIN) v úterý na svém posledním zasedání schválila rozšíření „černé listiny“ jurisdikcí považovaných za daňové ráje. Na seznam byly nově zařazeny Kajmanské ostrovy, Palau, Panama a Seychely, a to z důvodu nesplnění implementace daňových reforem, ke kterým se jednotlivé státy do konce roku 2019 zavázaly. V případě Kajmanských ostrovů tak důvodem pro zařazení byla např. „absence opatření vztahujících se ke kolektivním investičním nástrojům“, u Palau ECOFIN zmiňuje „absenci automatické výměny finančních dat nebo nepodepsání Úmluvy OECD a vzájemné správní pomoci.

Seznam tak aktuálně zahrnuje 12 jurisdikcí, kromě nových členů na něm figurují také Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago a Vanuatu.

Země zahrnuté na seznamu mají ztížený přístup k jakýmkoliv dotačním programům EU. Seznam je při svých revizích pravidelně kritizován organizacemi zasazujícími se za transparentnost (např. Tax Justice Network, Oxfam), které jej považují za neúplný a nezohledňující netransparentní prvky finančních systému členských států EU i dalších zemí (např. Švýcarsko nebo Turecko).

„Vypracování seznamu daňových rájů podléhá přísnému hodnotícímu procesu, monitorování a dialogu se zhruba 70 různými jurisdikcemi mimo EU. Od ustanovení seznamu již 49 zemí implementovalo nezbytné daňové reformy pro splnění kritérií EU. To je nepopiratelný úspěch. Zároveň ale naše práce zdaleka nekončí a naše metodologie i kritéria jsou průběžně revidována,“ okomentoval rozšíření seznamu chorvatský ministr financí Zdravko Marić.

Seznam daňových rájů vznikl v prosinci 2017 a měl by být aktualizován maximálně dvakrát ročně, další revize seznamu tak proběhne v říjnu letošního roku.