Najib Razak, bývalý premiér Malajsie z let 2009–2018, byl v pondělí Nejvyšším malajsijským soudem shledán vinným v prvním z pěti trestních stíhání, kterým čelí za svou roli v kauze vyvádění prostředků z malajsijského investičního fondu 1MDB (1Malaysia Development Berhad). Dle amerického ministerstva spravedlnosti mohly být z fondu vyvedeny a Najibovými komplici vyprány4,5 miliardy dolarů.

Kauza otřásla malajskou politikou a vedla k odchodu Razaka i jeho strany UMNO (United Malays National Organisation) z vládnoucích pozic, kde tato strana setrvávala 61 let. Po dvou letech se nicméně UMNO skrze nynějšího premiéra Muhyiddina Yassina (který byl v minulosti mj. místopředsedou UMNO) a koalici s jeho stranou BERSATU opět vrátila do vlády, rozhodnutí soudu tak bylo ve světě napjatě očekáváno jako jistá forma referenda o uvěřitelnosti malajsijských protikorupčních iniciativ.

Razak čelí hned pěti různým trestním stíháním spojeným s kauzou 1MDB.
Čerstvý rozsudek soudu ohledně jednoho z těchto stíhání se poté týká převodu částky ve výši cca 10 mil. dolarů z bývalé divize 1MDB SRC International na účty expremiéra skrze další nastrčené společnosti. U soudu tak mj. zazněly údaje ohledně expremiérova mohutného utrácení, kdy např. za jeden den v nejmenovaném italském klenotnictví utratil 800 tisíc dolarů. Stíháný expremiér tyto nákupy přitom obhajoval jakožto nákupy pro „oficiální účely“.

Razak jakékoliv své pochybení dlouhodobě odmítá a tvrdí, že byl oklamán finančníkem Jho Lowem, který v celé kauze sehrál klíčovou roli a je v současnosti na útěku před úřady, dle některých zdrojů by se mohl ukrývat v Číně. Razak podle svých slov uvěřil, že jím využité prostředky mu byly věnovány saúdskoarabskou královskou rodinou, nikoliv že byly vyvedeny z SRC International. Dle svých vyjádření se tak expremiér odvolá a všechna obvinění i nadále popírá. V případě pravomocného odsouzení Razakovi hrozí vysoké pokuty a až 20 let za mřížemi.