Virtuální měny jsou stále častěji využívaným nástrojem pro převod finančních prostředků, vedle potenciálních přínosů, jakými je zlevnění i zrychlení jednotlivých transakcí, však anonymita spojená s jejich využíváním rovněž přináší rizika praní špinavých peněz (získaných z obchodu s drogami, pašování zbraní, daňové úniky, kyberútoky a dalších ilegálních aktivit) nebo financování terorismu.

Finanční akční výbor (FATF) proto v pondělí zveřejnil další ze série svých návodných materiálů pro instituce i zástupce veřejného i soukromého sektoru, kterým je tentokrát příručka s názvem Virtual Assets – Red Flag Indiciators of Money Laundering and Terrorist Financing“. Ta na necelých 25 stranách uvádí nejčastější varovné indikátory týkající se transakcí, jejich struktury, zúčastněných stran, příjemců plateb nebo geografických specifik, které musí subjekty usilující o prevenci praní peněz a financování terorismu zohledňovat.

Text vychází z více než stovky případových studií sebraných členy globální sítě FATF, z nichž je 13 v publikaci popsáno ve větším deatilu. Můžeme tak zde najít např. informace k případu darknetového tržiště Alphabay, které se postupně v letech 2014–2017 stalo největší online prodejní platformou v prostředí darknetu v letech 2015 až 2017, kdy bylo vyřazeno z provozu při operaci bezpečnostních složek USA, Kanady a Thajska. Další případovou studií je také příběh portálu DeepDotWeb (DDW), jehož provozovatelé získávali poplatky za odkazování svých užitelů právě na darknetová tržiště, a jehož provoz byl zastaven úřady v květnu 2019.

Dle FATF by měla příručka národním úřadům i soukromým subjektům pomoci v identifikaci toho, zda mohou být virtuální měny využívány ke kriminálním účelům. Měla by tak být užitečná pro poskytovatele virtuálních měn, policejní orgány, státní zástupce nebo regulátory monitorující podezřelé transakce a compliance v oblasti boje s praním špinavých peněz a financováním terorismu.

Příručka je volně dostupná ke stažení na webu FATF, v rámci publikační činnosti organizace doplňuje v červnu vydanou ucelenou metodiku s názvem Risk-Based Approach to Virtual Assets and Virtual Service Providers“, určenou pro implementaci tzv. přístupu založeného na řízení rizik k problematice virtuálních měn. Ten spočívá především v pokročilé znalosti fungování celého sektoru virtuálních měn, jeho právních náležitostí nebo správných postupů pro monitorování podezřelých transakcí, jejich identifikaci, zaznamenávání a ohlašování. Další informace k problematice virtuálních měn můžete najít také na webu FATF.