Světoznámá investiční banka Goldman Sachs (GS) minulý týden v pátek publikovala oznámení o dosažení dohody o vyrovnání ve výši 3,9 mld. dolarů (cca 87,3 mld. korun) s malajsijskou vládou ohledně zapojení banky do skandálu fondu 1MDB, který je označován za jeden z největších finančních podvodů v historii.

Vyrovnání zahrnuje přímou platbu malajsijské vládě ve výši 2,5 mld. dolarů, GS se dále zavázala ke garanci dalších 1,4 miliardy dolarů, které Malajsie obdrží z úřady zajištěných prostředků fondu 1MDB rozesetých po celém světě. Výměnou za tyto podmínky se malajsijská vláda poté zavazuje k upuštění od všech trestních stíhání a žalob banky a jejích zaměstnanců, zároveň se zavazuje k tomu, že k žádnému dalšímu obvinění vzenesenému vůči GS nebo jejím zaměstnancům ve spojení s kauzou nedojde ani v budoucnosti.

Fond 1MDB, celým jménem 1Malaysia Development Berhad, byl založen v roce 2009, pouhé 4 měsíce po nástupu tehdejšího premiéra Najiba Razaka do funkce. Fond byl původně založen za účelem financování malajsijské infrastruktury, na pozadí výrazného utrácení, zadlužení i zpochybnitelných nákupů nicméně bylo úřady odhaleno, že se z fondu v letech 2009–2014 „ztratily“ až 4,5 mld. dolarů. GS přitom pomohla fondu získat financování formou dluhopisů ve výši 6,5 mld. dolarů, 600 mil. dolarů poté banka získala jen na poplatcích za služby pro 1MDB. Premiér Razak kvůli kauze přišel o post premiéra, nová malajsijská vláda musela mj. zrušit některé velké infrastrukturní projekty ve snaze zkonsolidovat své dluhy.

Banka si dle agentury Reuters pro právní záležitosti ve svých rezervách vyčlenila 3 mld. dolarů, dle agentury tak není jisté, z čeho zaplatí případné vyrovnání s americkými úřady v čele s ministerstvem spravedlnosti (DoJ). To se přitom aktuálně činností GS zabývá, jelikož účast banky na kauze 1MDB může být posuzována jako porušení zákona FCPA (Foreign Corrupt Practices Act). Dle Reuters by se vyrovnání s DoJ přitom mohlo pohybovat až ve výši 2 mld. dolarů.