Americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) na konci června oznámila dosažení vyrovnání se společností Telegram Group Inc. a její dceřinou společností TON Issuer Inc. Společnost stojící za zrodem globálně využívané komunikační aplikace Telegram, která v současnosti měsíčně disponuje až 400 miliony aktivních uživatelů, tak Komisi zaplatí pokutu ve výši 18,5 mil. dolarů.

Obvinění Komise se týkají nabídky tzv. digitálních tokenů, rovněž známých pod souhrnným označením kryptoměny, ze strany Telegramu. Kryptoměna označovaná jako „Gram“ dle SEC sloužila k získání kapitálu pro financování podnikání společnosti, kdy tato po uvedení kryptoměny na trh v roce 2018 prodala dle SEC až 2,9 miliardy Gramů 171 investorům. Prodej Gramů byl dle SEC však v rozporu s federálními zákony týkajícími se registrace cenných papírů, kam kryptoměny
dle SEC spadají, Komise tak v říjnu 2019 podala oficiální stížnost.

V březnu letošního roku poté Obvodní soud pro jižní New York vydal předběžné rozhodnutí zakazující distribuci Gramů s konstatováním, že SEC poukázal na důvodná podezření, že prodej Gramů mohl být součástí většího schématu s cílem kryptoměnu nezákonně distribuovat veřejnosti na sekundárním trhu. Telegram přitom u soudu argumentoval tím, že se svou kryptoměnu snažil klasifikovat jako komoditu, která by nepodléhala stejným registračním zákonům jako cenné papíry.

Telegram tak nyní na základě vyrovnání musí investorům do Gramů jejich prostředky v celkovém objemu až 1,2 mld. dolarů vrátit.

„Nové a inovativní společnosti jsou vítány v jejich snahách o účast na kapitálových trzích, nemohou tak však činit v rozporu se zákonem. Toto vyrovnání od Telegramu vyžaduje navrácení prostředků investorům, zároveň ukládá vysokou pokutu a povinnost řádně nahlásit jakékoliv další nabídky digitálních měn,“ okomentovala případ šéfka Kybernetické divize SEC Kristina Littman.