Německý zpracovatel digitálních plateb Wirecard, označovaný za přímou konkurenci PayPalu a „miláčka“ německého akciového trhu, se v současnosti potýká se zásadními problémy týkajícími se účetnictví společnosti.

Již minulý týden ve čtvrtek společnost oznámila, že její auditor EY odmítl potvrdit správnost účetních dokumentů společnosti za rok 2019, jelikož nedokáže lokalizovat prostředky na bankovních účtech Wirecardu v hodnotě 1,9 mld. EUR.

V pátek poté společnost oznámila výměnu na pozici generálního ředitele, kdy dosavadního ředitele Markuse Brauna nahradil bývalý ředitel compliance německé burzy James Freis. „Zemětřesení“ však způsobilo až pondělní prohlášení představenstva společnosti, ve kterém Wirecard sděluje, že bankovní účty společnosti, na kterých měly být uloženy předmětné prostředky, pravděpodobně vůbec neexistují a společnost se tak mohla stát obětí masivního podvodu.

Audit EY přitom potvrdil již dřívější podezření vyplývající z externího vyšetřování KPMG a investigativní reportáže deníku Financial Times z letošního roku.

Společnost se s kontroverzemi potýká od okamžiku, kdy neznámý whistleblower nařkl společnost z toho, že za svůj úspěch vděčí síti podvodných transakcí. Pátrání po penězích poté vedlo až na Filipíny, kde narazilo na slepou uličku – filipínská centrální banka po upozornění ze strany Bank of Philippine Islands (BPI) a rovněž filipínské BDO Unibank oznámila, že dokumenty poukazující na převod prostředků Wirecardu na účty u zmíněných bank byly nejspíše zfalšované.

Hodnota akcií Wirecardu se od minulého týdne propadla ze středečních 104 EUR za akcii na 14 EUR za akcii. Agentura Moody`s změnila rating společnosti na „brak“ (z angl. junk) a společnost aktuálně hledá možnosti dalšího financování svého provozu. Závěrky za rok 2019 byly zatím oficiálně staženy z webu společnosti.