Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) ve středu oznámila dosažení dohody se společností General Electric Co. (GE) ohledně zaplacení vyrovnání ve výši 200 mil. dolarů, jehož prostřednictvím GE dosáhne ukončení stíhání za uvádění svých investorů v omyl.

Komise spustila vyšetřování účetních praktik GE poté, co v roce 2017 společnost oznámila mimořádné odpisy u svého pojišťovacího portfolia ve výši 6,2 mld. dolarů, a zároveň uvedla, že na vyplácení dlouhodobého pojištění si bude muset odložit dalších 15 mld. dolarů (o tomto aspektu kauzy už jsme psali např. zde)

Vyšetřování GE ze strany SEC se přitom původně zaměřovalo na dlouhodobé smlouvy GE ohledně údržby elektráren, tryskových motorů a dalšího průmyslového vybavení, po mimořádných zprávách z pojišťovací divize GE nicméně bylo rozšířeno.

Součástí vyrovnání je také závazek GE k tomu, aby následující rok SEC průběžně zpravovala o stavu svého systému řízení compliance ve vztahu k energetickému a pojišťovacímu byznysu konglomerátu.

V letech 2017 a 2018 hodnota akcií GE po odhalení vyšetřovaných kontroverzí klesla o téměř tři čtvrtiny. GE nedokázala svým investorům vysvětlit, že celá čtvrtina zisků divize GE Power z roku 2016 a téměř polovina všech zisků z prvních tří kvartálů roku 2017 se odvíjely od snížení předpokládaných nákladů.

GE zároveň své investory neinformovala o tom, že navýšení vykázaného objemu hotovosti se uskutečnilo na úkor objemu hotovosti v následujících letech a vycházelo primárně z interních obchodů mezi GE Power a GE Capital, další větví konglomerátu působící v oblasti finančních služeb.

V letech 2015 až 2017 GE také snížila předpokládané náklady na pohledávky z portfolia dlouhodobého pojištění a neinformovala investory o souvisejících pochybnostech vyplývajících z nižších odhadů budoucích pojistných závazků v době zvyšujících se nákladů u pohledávek za dlouhodobé pojištění.

„Investoři mají nárok na přesný a úplný obrázek o provozních výsledcích svojí společnosti. Opakovaná selhání GE v oblasti vykazování výsledků u vícero subjektů ze skupiny uvedlo investory v omyl ohledně toho, jak konglomerát generoval vykazovaný obrat a úroveň hotovosti, i jaká latentní, resp. skrytá rizika existují u jeho pojišťovací divize,“ uvedla k případu ředitelka divize vymáhání SEC (SEC Division of Enforcement) Stephanie Avakian.

GE nicméně v rámci dohody o vyrovnání žádné pochybení nepotvrdila, ani nepopřela. Rozhodnutí SEC zároveň dle společnosti nijak nekonstatuje, že by její dřívější účetní výkazy uváděly chybné údaje.