V druhé půlce března v problematice mezinárodních sankcí došlo v jistém ohledu k historickému rozhodnutí.

To představuje dosažení dohody mezi Malajsií a Spojenými státy ohledně vydání, resp. extradice občana Severní Koreje Mun Chol-myonga do USA, kde by měl stanout před soudem a čelit obvinění z praní špinavých peněz.

Washingtonské úřady o Munovo vydání dlouhodobě usilovaly kvůli podezření z praní špinavých peněz přes nastrčené společnosti a s tím souvisejícího porušení na zemi uvalených mezinárodních sankcí, kdy měl Severokorejec pomáhat přepravit zakázané luxusní zboží ze Singapuru do Severní Koreje na popud tamního režimu.

Dle amerického ministerstva spravedlnosti byl Mun přímo spojen s hlavní zpravodajskou organizací Severní Koreji RGB (z angl. Reconnaissance General Bureau) a jeho aktivity se týkaly transakcí v objemu 1,5 mil. dolarů. Muž byl zatčen v Malajsii v roce 2019 poté, co se sem v roce 2008 přesunul právě ze Singapuru.

Mun Chol-myong tak je historicky prvním občanem východoasijské diktatury, který bude pro účely trestního stíhání vydán do USA – tento úspěch tak představuje jistý zlom ve snáhách amerických úřadů aktivně vymáhat dodržování mezinárodních sankcí uvalených na Severní Koreu, kterým se dle dostupných informací severokorejští podnikatelé a diplomaté dlouhodobě vyhýbají.

Severní Korea v reakci na rozhodnutí malajsijských úřadů se zemí okamžitě přerušila veškeré diplomatické vztahy, za hlavního „manipulátora“ nicméně označila právě USA. Mun Chol-myong se u malajsijského federálního soudu neúspěšně snažil argumentovat tím, že jeho obvinění bylo politicky motivované a on se pouze „octl uprostřed diplomatického konfliktu mezi Korejskou lidově demokratickou republikou a USA“.

Vztahy mezi Severní Koreou a Maljsií jsou přitom vysoce napjaté už od února 2017, kdy byl na letišti v Kuala Lumpur zavražděn Kim Jong-nam, odloučený nevlastní bratr severokorejského lídra Kim Čong-una. Za vraždou nicméně údajně stáli právě agenti Pchjongjangu, severokorejská vláda nicméně veškerá obvinění popřela.